הסכם ממון

בחירת יועץ עסקי זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לייעוץ עסקי!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

המרכז לייעוץ עסקי

בשעה טובה, הוא הציע לך נישואין. מייד התחלתם לתכנן את החתונה, ולחלום על חיים משותפים שמחים. אתם מתעלמים מהסטטיסטיקות, אשר מצביעות על סיכויים של כ-33% כי הנישואים יסתיימו בגירושין. לכן, אתם לא חושבים אפילו לערוך הסכם אשר יסדיר את חלוקת הרכוש במקרה מסוג זה.

כאשר הרגע העצוב מגיע ואתם מבינים שאין באפשרותכם להמשיך לחיות יחדיו, אתם מתחילים בקרב משפטי לא פשוט על הרכוש. זה בדיוק הרגע שאתם מצטערים על כך שלא חתמתם קודם לכן על הסכם ממון, המטפל בדיוק במקרים מסוג זה.

קווים לדמותו של הסכם הממון

בני זוג אשר נישאו בעשורים האחרונים (למעשה, החל מ-1974), מתבססים לרוב על חוק יחסי הממון להסדרת הרכוש ביניהם. במרבית המקרים, חוק זה קובע כי רכוש אשר נצבר על ידי בני הזוג במהלך חייהם המשותפים, יחולק בצורה פחות או יותר שווה כאשר כל אחד מהם יפנה לדרכו שלו.

אולם, במקרים רבים הסכם שכזה אינו בא בחשבון עבור אחד מהצדדים או שניהם גם יחד. חשבו על מצב שבו צד אחד מגיע לנישואין עם רכוש רב הרבה יותר מהאחר. ברור כי במצב כזה יש צורך בהסכם אישי הרבה יותר, המתייחס למצב הייחודי של בני הזוג.

הסכם ממון, אשר נחתם טרם הנישואין או אחריהם, מאפשר לבני הזוג לחלק ביניהם את הרכוש בצורה שהם רואים לנכון. חשוב לציין כי ההסכם אינו מוגבל אך ורק לזוגות נשואים, וכי גם ידועים בציבור או בני זוג אשר חיים יחדיו באופן לא רשמי יכולים לבחור בו לקראת הימים הקשים שייתכן מאד שיגיעו. רבים הבוחרים בנישואים אזרחיים חותמים על הסכם ממון מתוך הבנה של המערכת החוקית בה אנו חיים.

מה דרוש על מנת שהסכם ממון יהיה קביל?

הסכם ממון כולל בתוכו את כל הסוגיות המרכזיות במקרה של חיים משותפים: למי תעבור המכונית ולמי הדירה, מה יעלה בגורלן של זכויות הפנסיה והקרנות הפיננסיות וכן הלאה. הסכם כזה, כשהוא נערך בצורה ראויה, מהווה מסמך בעל תוקף משפטי בכל אחת מהסוגיות הללו, וברבות אחרות.

פה כבר מגיעים לסוגיית החוקים של הסכם הממון. לא צריך לסיים תואר במשפטים כדי להבין שהסכם הממון קביל רק כאשר הוא רשום בכתב, וכולל את חתימות שני הצדדים. מה שברור מעט פחות הוא שנדרשת גם חתימה של גורם מקצועי בתחום: במידה וההסכם נחתם טרם הנישואין או במצב של חיים משותפים, מספיקה חתימת נוטריון מוסמך (או רשם נישואין, במקרה הראשון).

לאחר החתונה, נדרש כבר אישור של בית הדין הרבני או של בית המשפט לענייני משפחה, וההליך כולו הופך לארוך טיפה יותר (גם אם פשוט הרבה יותר מניסיון להחליט על חלוקת הרכוש בזמן המחלוקות המצריכות פרידה, כשהיחסים כבר טעונים).

הסכם ממון לא חותמים לבד

עם כל הרצון הטוב, למרבית הזוגות הטריים אין את הידע המשפטי הראוי לצורך חתימה על הסכם ממון ראוי והוגן, אשר יהיה חד משמעי ולא יכיל סתירות. לכן, ההמלצה הברורה היא לפנות אל גורם הבקיא בתחום (דוגמת עורך דין המתמחה בדיני משפחה), בין אם באופן אישי או משותף, אשר ינסח עבורכם את ההסכם.

הסכמים אשר נערכים בדרך זו נוטים להיות הוגנים ויעילים הרבה יותר מאשר אלה הנכתבים באופן עצמאי. לכן, כאשר הנייר ייצא מן המגירה, חלילה, ויקבל תוקף עם פרידתם של בני הזוג, סביר מאד להניח שהרגשת התסכול של הצדדים מההסכם "הלא הוגן" תהיה קטנה ככל האפשר.

לאחר שהסכם כזה מנוסח, אגב, קשה מאד (עד בלתי אפשרי) להשתחרר ממנו, ולכן רצוי להשקיע את מירב המאמצים עוד בניסוחו, אפילו אם הפרידה נראית לכם בשלב שמח זה של הזוגיות שלכם כסיוט רע ולא הגיוני.

לקריאה נוספת: גישור

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

רישום סימן מסחר

המרכז לייעוץ עסקי

המרכז לייעוץ עסקי מתמחה במתן מידע בתחום ייעוץ עסקי, כל מה שרציתם לדעת על ייעוץ עסקי במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

ייעוץ עסקי בחריש

ייעוץ עסקי הוא שירות לעסקים שניתן על ידי יועץ עסקי. במסגרת ייעוץ עסקי ניתן לקבל ליווי אסטרטגי לטווח ארוך או ליווי ממוקד שכולל פתרון בעיות

לקריאת המאמר »

ייעוץ עסקי בקריות

ייעוץ עסקי הוא שירות לעסקים שניתן על ידי יועץ עסקי. במסגרת ייעוץ עסקי ניתן לקבל ליווי אסטרטגי לטווח ארוך או ליווי ממוקד שכולל פתרון בעיות

לקריאת המאמר »

ייעוץ עסקי בגדרה

ייעוץ עסקי הוא שירות לעסקים שניתן על ידי יועץ עסקי. במסגרת ייעוץ עסקי ניתן לקבל ליווי אסטרטגי לטווח ארוך או ליווי ממוקד שכולל פתרון בעיות

לקריאת המאמר »
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן