ליווי עסקי

בחירת יועץ עסקי זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לייעוץ עסקי!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

המרכז לייעוץ עסקי

ליווי עסקיהעולם העסקי כולל עסקים רבים ומסוגים וגדלים שונים, רבים מאותם עסקים שקמים במערכת הכלכלית בישראל ובכל העולם אינם מצליחים לשרוד ונסגרים לאחר זמן מה של פעילות, בעוד שיש עסקים שמצליחים מאוד ומביאים לבעליהם רווחים נאים ומכובדים. חיידק היזמות נמצא באנשים רבים אך לא כולם הם אנשי עסקים מצליחים ובאופן טבעי, לכן קיימים שירותי ליווי עסקי שנועדו לסייע ליזמים ובעלי עסקים להצליח ולהישאר בפעילות.

בישראל ניתן לבחור מבין מגוון אפשרויות של ליווי עסקי, החל מאפשרויות מסובסדות ובעידוד המדינה ועד אפשרויות ליווי עסקי של השוק הפרטי. ליווי עסקי אמנם כרוך בעלות ברוב מוחלט של המקרים, אך לרוב מדובר על סיוע יעיל וחשוב מאוד לפעילות העסק ולשיפור היכולות הניהוליות והעסקיות של היזם ובעל העסק.

חשוב להבין כי ליווי עסקי אינו זהה לאימון עסקי, שהוא שירות נוסף שצובר פופולאריות בישראל לצד שירותי אימון / קואוצ'ינג נוספים. אימון עסקי נועד לפתח את מיומנויות הניהול ואת הכישורים העסקיים של האדם ואילו ליווי עסקי הוא מקיף וספציפי יותר ונועד לסייע לרעיון מסוים או לעסק פעיל שנמצא בקשיים לצמוח ולהצליח. ליווי עסקי הוא מקביל למונח ייעוץ עסקי ברוב היבטיו.

מרכיבים אפשריים של תהליך ליווי עסקי

ליווי עסקי יכול להיות עבור עסקים קיימים שנמצאים בקשיים או שרוצים להתפתח לכיוונים חדשים, לעסקים בשלבים שונים של הקמת העסק או ליזמים שיש בראשם רעיון עסקי והם צריכים ליווי עסקי לגבי מימושו. המרכיבים האפשריים שעשויים להיות בתהליך ליווי עסקי הם:

 • ייעוץ בסיסי: ליווי עסקי כללי וראשוני, לרוב רלבנטי לעסקים בהקמה או ליזמים מתחילים.
 • ליווי עסקי צמוד בשיטת חונכות: ליווי צמוד של יועץ עסקי מנוסה ומקצועי שמלווה את היזם באופן שוטף וצמוד.
 • כתיבת תכנית עסקית: סיוע מלא בכתיבה של תכנית עסקית שהיא חיונית לבחינת העסק וכן לתהליכי קבלת מימון מגופים שונים – מסחריים ופילנתרופיים.
 • בדיקת היתכנות: ליווי עסקי של מיזמים חדשים צריך לכלול בדיקת היתכנות שבודקת האם יש כדאיות כלכלית או יכולת יישומית להעביר את הרעיון מלוח השרטוט לעולם העסקי.
 • הכנת תכנית פיננסית: חלק מהותי בכל תהליך של ליווי עסקי הוא ההיבט הפיננסי, תכנית פיננסית מצריכה ברוב המקרים סיוע של איש מקצוע והיא נוגעת לנושאי מימון, צפי מכירות והכנסות, הוצאות ושאר נושאים כספיים.

אפשרויות של ליווי עסקי מסובסד או מוזל

המדינה וארגונים ללא כוונת רווח שונים מעודדים הקמת עסקים חדשים ופיתוח עסקים קטנים ובינוניים אחרים כמנוף כלכלי לישראל וליחידים, עידוד וסיוע אלו מוענקים במגוון היבטים כגון הלוואות מסובסדות, שירותי ליווי עסקי זולים ומסובסדים וקורסים מקצועיים. האפשרויות העיקריות שעומדות בפני יזמים ובעלי עסקים מבחינת קבלת שירותי ליווי עסקי מוזלים מגופים אלו הן:

 • ליווי עסקי של מט"י: מט"י הם מרכזי טיפוח יזמות שמפעיל בכל רחבי ישראל משרד התמ"ת, המרכזים מציעים מגוון רחב של שירותים לבעלי עסקים קטנים ובינוניים וליזמים שרוצים להקים עסק. כל מרכז טיפוח יזמות מציע שירותים מעט שונים אך המהות זהה ותקפה בכל המרכזים. ליווי עסקי מטעם מט"י היא בעלות מסובסדת ללקוח וכולל את כל המרכיבים של ליווי שנסקרו כאן לצד קבלת סיוע בקבלת הלוואות מועדפות, קורסים מקצועיים רבים ומגוון עצום של שירותי סיוע.
 • קרן שמש לעידוד יזמים צעירים: זוהי קרן פילנתרופית שמציעה סיוע והלוואות מועדפות ליזמים ובעלי עסקים בהקמה בגילאי 20-35. הקרן מציעה שירותי ליווי עסקי מקיפים שכוללים, בעלות מסובסדת, ליווי אישי וצמוד והלוואה של עד 90,000 ש"ח.

אולי יעניין אותך גם:

כיצד סימני מסחר מגנים על מוניטין העסק שלך?

פתרונות סליקה חדשניים – כי העתיד כבר כאן והוא יכול להגיע גם לעסק שלכם

 

ליווי עסקי

הכלכלה נמצאת במצב לא טריוויאלי עוד מתקופת הקורונה. יש עסקים המושפעים באופן ישיר מהמצב הנוכחי ועוד אחרים פחות מושפעים. נכון לתחילת שנת 2023, נדמה שאנחנו מתקרבים למיתון בצעדי ענק ובמילים אחרות, מיתון אומר שיש צריכה מופחתת ופגיעה בהכנסות העסק. נוכל לראות שחברות הייטק ענקיות כבר החלו פיטורי עובדים, אבל איפה אתם נמצאים בזמן הנוכחי? ליווי עסקי היא הדרך הנכונה להתמודד ולגרום לעסק שלכם לצמוח.

 

מהו ליווי עסקי?

ליווי עסקי הוא שירות הניתן על ידי מומחים ובעלי ניסיון בהקמת עסקים, הוצאת עסקים ממשברים וייעול תזרים מזומנים. תהליך של ליווי עסקי אינו חובה, אבל המודעות סביב ליווי עסקי עולה בשנים האחרונות והתוצאות נגלות לעין. בעל עסק שאין לו מספיק ניסיון בתחום העסקי הוא ללא ראייה מרחבית ואופקית בנוגע לעסק. המטרה של מלווה עסקי היא להראות לבעל העסק איפה הוא יהיה בעוד חודש, שנה ו-10 שנים.

תהליך ליווי עסקי כולל מספר שלבים והדגש העיקרי בו הוא השינוי המנטלי שבעל העסק צריך לעבור. המלווה העסקי נוכח לתקופה מוגבלת בהתאם לבחירת המסלול, ולאחר מכן בעל העסק צריך להתמודד עם הכלים אותם רכש. הדרכה של מלווים עסקיים נפוצה לא רק בבתי עסק עצמאיים, אלא גם בחברות ענק שרוצות להכשיר מנהלים בכירים. ליווי עסקי כולל מספר תחומים בעסק, החל מכלים לניהול עובדים ועד לשיווק חכם.

 

מהם השלבים של ליווי עסקי?

ליווי עסקי מתחלק למספר שלבים אשר נתונים לשינוי בהתאם לרצון המלווה. ריכזנו עבורכם את השלבים העיקריים שהם חובה בכל ליווי עסקי:

 1. בחינה חיצונית – ליווי עסקי מתחיל בנקודת מבט ניטרלית על העסק. המלווה העסקי בוחן את התנהלות העסק בשוטף ללא התערבות של גורם מקצועי. הבחינה יכולה להיות מסוות או גלויה, היא יכולה לכלול שליחה של לקוחות סמויים שבוחנים את השירות, את ההתנהלות העסקית וכן הלאה. הבחינה החיצונית מאפשרת למלווה העסקי לראות את החסרונות והיתרונות בעסק ללא התערבות של בעל העסק.
 2. שיחת הבהרה – לאחר הבחינה החיצונית יישבו בעל העסק והמלווה העסקי וידונו בכל הכשלים של העסק, בנקודות החוזקה, בממצאים שמצא המלווה העסקי בזמן הבחינה וכמו כן, בעל העסק עצמו יכול להוסיף נקודות עליהן ירצה לתת דגש במהלך הליווי. השיחה כוללת גם את השאיפות של בעל העסק הלאה, מהן המטרות העסקיות והחזון העסקי.
 3. בניית תוכנית אסטרטגית – כאשר יש את כל הנתונים היבשים ולאחר שהמלווה העסקי בחן את כל הדוחות של העסק, כעת ניתן יהיה לבנות תוכנית אסטרטגית אשר מלווה בשלבים פיזיים והשלכות מעשיות לגבי המשך העבודה. התוכנית יכולה לכלול שינוי בהזמנות לעסק, פיטוריי עובדים, גיוס עובדים, עבודה מול הבנק, הקמת אתר אינטרנט, שירותי חשבונאות, שיווק וכתיבת תוכן לאתר ועוד. 
 4. יישום הכלים – המלווה מעניק כלים מעשיים ליישום. הכלים דורשים שינוי מנטלי בהתנהלות השוטפת בעסק. יישום הכלים הוא חלק חשוב בתהליך מכיוון שאת יישום הכלים יצטרך בעל העסק ליישם גם כאשר המלווה אינו נוכח. התהליך מחייב שינוי מנטלי ולהיצמד לחזון העסקי שהוא השורש של כל התהליך. 
 5. מעקב – השלב האחרון הוא מעקב. המלווה העסקי נשאר בקשר עם בעל העסק כדי לראות איך הוא מתנהל אחרי כל הכלים שקיבל ללא נוכחות פיזית של המלווה. חשוב להבין, תהליך של ליווי עסקי הוא לא קסם, לוקח זמן להסתגל למציאות החדשה ותמיד יש עליות וירידות. ככל שניצמד לתוכנית העסקית ונדע גם לשנות אותה בהתאם לכל הכלים שרכשנו במהלך הליווי ככה התוצאה שתתקבל תהיה טובה ויעילה לעסק.

האם כל אחד צריך ליווי עסקי?

ליווי עסקי מתאים לכל אחד, בין אם מדובר על עסק בהקמה, עסק במשבר, עסק בצמיחה וכן הלאה. ליווי עסקי הוא ייעודי גם לעסקים אינטרנטיים שם התחרות הרבה יותר גדולה מאשר עסקים פיזיים. אם נדבר בצורה גלויה, הרבה עסקים בתחילת דרכם חשבו שהם יכולים להתמודד בצורה עצמאית, אבל תמיד יש מקום לשיפור ורק כשאנחנו נמצאים בתוך העסק עצמו בהתנהלות השוטפת שלו אנחנו מבינים כמה ליווי עסקי הוא הכרחי.

הדפוס הנפוץ ביותר של בעלי עסקים הוא הרצון לעשות את הכל. אם ניקח לדוגמא בעל מסעדה, הוא ירצה לבשל את האוכל, להגיש את האוכל, לקחת חשבון מאנשים, להתנהל מול הרשויות ורואה החשבון ובסופו של דבר הוא לא שם לדבר הכי חשוב עסקית – להיות מנהל. כחלק מההכשרה של ליווי עסקי בעל העסק מקבל כלים ניהוליים והאצלת סמכויות. אנחנו רוצים שהעסק יעבוד בשבילנו ולא אנחנו בשבילו. 

 

כמה עולה ליווי עסקי?

המחיר של ליווי עסקי משתנה מעסק לעסק בהתאם לגודל הארגון, המטרות, משך זמן הליווי והמצב הנוכחי של העסק. מלווה עסקי בוחן את מה שהכי יטיב לעסק ולעיתים נדרשת פגישה בודדת כדי לחולל שינוי. את המחיר של ליווי עסקי בעל העסק מקבל לאחר פגישת ההכרות. מלווה עסקי לא יכול להעריך את שווי המסלול ללא ידיעה של מה קורה בתוך העסק ומה נדרש בשינוי. 

האפשרות היחידה היא לקבוע מחיר לפגישה של ליווי עסקי. המחיר של פגישה חד פעמית תנוע בין 250 ש"ח ל-600 ש"ח. כאשר מדובר על עסק גדול המחיר יכול להגיע גם לכ-1,000 ש"ח לפגישה. עם זאת, כאשר מדובר על מסלול המחיר למפגש יורד. כמו שהמלווה העסקי בוחן את העסק שלכם לפני הליווי, אנחנו ממליצים לכם לבחון את המלווה, את הניסיון ואת התחום בו יש לו ניסיון. מעבר לניסיון, נרצה גם להרגיש שיש כימיה נכונה כדי שהתוצאה הסופית תהיה טובה. 

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

רישום סימן מסחר

המרכז לייעוץ עסקי

המרכז לייעוץ עסקי מתמחה במתן מידע בתחום ייעוץ עסקי, כל מה שרציתם לדעת על ייעוץ עסקי במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליווי עסקי

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

ייעוץ עסקי בחריש

ייעוץ עסקי הוא שירות לעסקים שניתן על ידי יועץ עסקי. במסגרת ייעוץ עסקי ניתן לקבל ליווי אסטרטגי לטווח ארוך או ליווי ממוקד שכולל פתרון בעיות

לקריאת המאמר »

ייעוץ עסקי בקריות

ייעוץ עסקי הוא שירות לעסקים שניתן על ידי יועץ עסקי. במסגרת ייעוץ עסקי ניתן לקבל ליווי אסטרטגי לטווח ארוך או ליווי ממוקד שכולל פתרון בעיות

לקריאת המאמר »

ייעוץ עסקי בגדרה

ייעוץ עסקי הוא שירות לעסקים שניתן על ידי יועץ עסקי. במסגרת ייעוץ עסקי ניתן לקבל ליווי אסטרטגי לטווח ארוך או ליווי ממוקד שכולל פתרון בעיות

לקריאת המאמר »
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן