ניהול תזרים מזומנים

בחירת יועץ עסקי זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לייעוץ עסקי!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

המרכז לייעוץ עסקי

ניהול תזרים מזומנים הוא קריטי לפעילות המוצלחת של כל עסק, מקטן עד גדול, תזרים המזומנים מספק תמונה טובה לגבי מצבו הכללי של העסק. ניהול תזרים מזומנים נוגע לכספים שיש לחברה או לעסק בקופה – גם עסק רווחי על פי הדו"חות שלו עשוי להיות בבעיית תזרים מזומנים שתראה למעשה על בעיה וקושי פיננסי שעשוי בהחלט לפגוע בעסק. הבסיס של ניהול תזרים מזומנים הוא ניהול נכון של תשלומים שהעסק צריך לשלם והוצאות שונות מול תקבולים שמגיעים לעסק מלקוחות וכל גורם הכנסה אחר.

הגדרה בסיסית של  תזרים מזומנים

לפני שנדון בחשיבות של ניהול תזרים מזומנים יש להבין מהו תזרים מזומנים בהגדרתו הבסיסית – כל תנועת המזומנים בעסק, כולל תשלומים, תקבולים ומע"מ בסיווג של זמן התשלום או התקבול. כאשר נכתוב תכנית עסקית נקדיש תשומת לב לניהול תזרים המזומנים של העסק בשלבים הראשונים של חייו.

ניהול תזרים מזומנים – דו"ח תזרים מזומנים

ניהול תזרים מזומנים מצריך דו"ח תזרים מזומנים שכולל את כל התשלומים והתקבולים שהיו כבר או שצפויים להיות בעתיד, כאשר חשוב לכלול גם תשלומים ותקבולים שתאריך היעד שלהם עבר או שהם עדיין לא התקבלו/נפרעו וכן נתונים חזויים לעתיד. ניהול תזרים מזומנים אינו נוגע רק למצב בעבר ובהווה אלא זה קריטי שהוא יכלול גם פירוט עתידי חזוי כך שיהיה ניתן להיערך בצורה הטובה ביותר לתקופות בעייתיות בהן התשלומים עולים משמעותית על התקבולים למשל.

דו"ח תזרים מזומנים הוא למעשה המהות של תהליך ניהול תזרים מזומנים נכון והוא מספק את התשובה הסופית לגבי תהליך ניהול התזרים כולו. ניהול תזרים מזומנים מסייע למנהל לבצע תכנון מושכל ונכון של תזרים המזומנים ובהתאם לוודא שהעסק לא ייקלע לקשיי מימון – באמצעות תכנון עסקאות, תכנון אשראי וכדומה.

ניהול תזרים מזומנים אינו מקביל או חלופי למאזן

דו"ח תזרים המזומנים ותהליך של ניהול תזרים מזומנים הוא משהו שיש לבצע לצד מאזן מלא, דו"ח רווח והפסד וכדומה, תזרים המזומנים לא מספק תמונת מצב לגבי שווי החברה והמלאי שלה למשל. ניהול תזרים מזומנים אחראי להציג למנהל ולבעל העסק תמונת מצב עדכנית ונכונה של מצב הכסף בעסק, כמה כסף יש והיכן הוא נמצא בשלבי העסק השונים.

ניהול תזרים מזומנים הוא קריטי וחשוב ביותר כי הוא הכלי היעיל ביותר עבור המנהל להחליט לגבי השקעות מתוכננות בעסק ומועדן המתאים, לגבי הוצאת תשלומים שונים וחופשיות בגביית תקבולים. ניהול תזרים מזומנים מאפשר לדעת בכל רגע כמה כסף יש לעסק וכמה אמור להיכנס ולצאת ממנו.

ניהול תזרים מזומנים – מה נכלל תחת תקבולים

  • תקבולים שמקורם פעילות עסקית
  • קבלת הלוואות עבור העסק – מכניסות כסף ישיר לעסק
  • השקעות בעסק מצד בעל שליטה או כל גורם אחר

מה נכלל תחת תשלומים

  • תשלומים שמקורם פעילות עסקית
  • החזר הלוואות – מוציא כסף ישיר מהעסק
  • השקעות או רכישות למיניהן

כיצד לבנות תזרים מזומנים באופן בסיסי

ניהול תזרים מזומנים מצריך מערכת מקצועית שתנהל את התזרים, בין אם עושים זאת ידנית, באמצעות משרד רואה החשבון של העסק או באמצעות אחת מבין מגוון תוכנות ניהול תזרים מזומנים שזמינות באינטרנט (בתשלום כמובן). בנייה בסיסית של התזרים כוללת:

  • פירוט מלא של תקבולי העסק, כולל תאריך – תקבולים וודאיים וצפויים.
  • פירוט מלא של תשלומי העסק, כולל תאריך – תשלומים וודאיים וצפויים.
  • סה"כ יתרת העסק בבנק.
  • ביצוע חישוב, על בסיס הנתונים, של הכסף שיישאר בבנק בכל תאריך.

ניהול תזרים מזומנים הוא חשוב להתנהלות עסקית נכונה וגם עשוי לסייע מול גורמים אחרים כמו משקיעים או ספקי אשראי. מומלץ להיעזר בשירותי ייעוץ עסקי על מנת להבין כיצד לנהל את תזרים המזומנים בצורה הטובה ביותר.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

רישום סימן מסחר

המרכז לייעוץ עסקי

המרכז לייעוץ עסקי מתמחה במתן מידע בתחום ייעוץ עסקי, כל מה שרציתם לדעת על ייעוץ עסקי במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

ייעוץ עסקי בחריש

ייעוץ עסקי הוא שירות לעסקים שניתן על ידי יועץ עסקי. במסגרת ייעוץ עסקי ניתן לקבל ליווי אסטרטגי לטווח ארוך או ליווי ממוקד שכולל פתרון בעיות

לקריאת המאמר »

ייעוץ עסקי בקריות

ייעוץ עסקי הוא שירות לעסקים שניתן על ידי יועץ עסקי. במסגרת ייעוץ עסקי ניתן לקבל ליווי אסטרטגי לטווח ארוך או ליווי ממוקד שכולל פתרון בעיות

לקריאת המאמר »

ייעוץ עסקי בגדרה

ייעוץ עסקי הוא שירות לעסקים שניתן על ידי יועץ עסקי. במסגרת ייעוץ עסקי ניתן לקבל ליווי אסטרטגי לטווח ארוך או ליווי ממוקד שכולל פתרון בעיות

לקריאת המאמר »
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן