עיצוב רשום

בחירת יועץ עסקי זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לייעוץ עסקי!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

המרכז לייעוץ עסקי

מהו עיצוב?

עיצוב הוא מוצר כלשהו בעל אפיון מסוים, שיכול להיות בין היתר צורה, גוון או צבע, חומר ומרקם ממנו עשוי אותו מוצר.

מוצר מוגדר בחוק בין היתר כסימן גרפי, פריט, אריזה, וכולי. עיצוב מוגדר כמראהו של מוצר או חלקו, שהוא בעל מאפיין שניתן לראותו כמו צבע, מרקם, צורה, עיטורים, חומר ממנו עשוי המוצר.

עיצוב רשום הוא עיצוב תעשייתי בעל אופי ייחודי, שנרשמה עליו זכות קניינית לתקופה מוגבלת. הרישום של עיצוב שומר על הזכויות ששייכות למעצב המוצר. מדובר בזכות קניינית שמאפשרת את הבלעדיות על העיצוב.

הגנה משפטית על עיצוב

ניתן להגן על עיצוב של מוצר תעשייתי מקורי או חדש. ההגנה היא זכות קניינית אשר מאפשרת בלעדיות לבעל העיצוב לגבי השימוש בעיצוב. חוק העיצובים החדש שנכנס לתוקף ב- 2018 מאפשר למי שמייצר עיצוב תעשיית להגן על העיצוב באמצעות רישום זכות קניינית. על פי החוק ניתן לרשום עיצוב לגבי מראה או חלק מהמוצר שיש לו אופי ייחודי (מיוחד ושונה) או חדש. הרישום יהיה  רק על הצורה/המראה של המוצר ולא על פעולתו. הרישום מגן על עיצובו של מוצר שמיצרים אותו בכמות תעשייתית כמו רהיטים, בגדים, כלים, מכשירים, וכולי.

הרישום נותן בלעדיות / מונופול לתקופה של עד 25 שנים כך שגורם אחר לא יכול לעשות שימוש במוצר כמו  – יבוא, מכירה, או הפצה מסחרית של העיצוב הספציפי או כזה שדומה לעיצוב הרשום.

עם זאת, ההגנה אינה לגמרי אבסולוטית, מאחר וצד יכול לבקש לבטל את רישום העיצוב בטענה שההגנה על העיצוב אינה כשרה או שהבקשה לרישום העיצוב לא הוגשה על ידי בעליו.

כיצד מתבצע רישומו של עיצוב?

בקשות לרישום של עיצובים מוגשות למחלקת העיצובים ברשם הפטנטים..

על הבקשה לעמוד בתנאי סף, לפיהם העיצוב הוא חדש ובעל אופי ייחודי. הרישום נעשה על פי תתי סיווגים. הבקשה יכולה להיות מוגשת על ידי בעל העיצוב, או עורך פטנטים, או עורך דין. משרדי הפטנטים נותנים בדרך כלל שירות של בדיקת העיצוב, הכנת הבקשה והגשתה, מוודאים אם מדובר בעיצוב מקורי/חדש, מטפלים במקרים של הפרה.

הבקשה תתייחס למוצר אחד ויחיד אלא אם מדובר במערכת של מוצרים.  לבקשה צריך לצרף תמונות רלוונטיות טפסים מתאימים, ייפוי כוח במקרה הצורך, וכולי. לפעמים יש צורך לתקן את הבקשה.

הבקשה לרישום העיצוב נבחנת ונבדקת האם היא עומדת בתנאים הנדרשים לצורך הרישום, ואם מדובר בעיצוב שהוא חדש ומקורי וכשיר להיות רשום.

ההגנה שמקנה הרישום תהיה רק באותה מדינה שבה העיצוב נרשם.

תעודת רישום

הבקשה לרישום תאושר אם העיצוב נמצא מקורי / חדש. לאחר הרישום תונפק תעודת רישום בהתאם.

תקופת ההגנה על העיצוב הרשום

ההגנה על עיצוב רשום היא ל- 3 שנים עם אפשרות להאריך עד ל- 25 שנים לכל היותר.

הזכויות של בעל העיצוב עיצוב

לבעליו של העיצוב הרשום יש זכות בלעדית בכל הנוגע לפעולות מסחריות שונות כמו השכרה, מכירה הפצה או יבוא. של העיצוב הרשום. כמו כן יש לו זכות בלעדית לגבי שימוש בעיצוב הרשום רק במדינה בה העיצוב נרשם.

כדי לרשום את העיצוב המדינות נוספות אחרות צריך מבקש העיצוב להגיש בקשות במדינות אילו ולצרף את מסמכי הבקשה שהוגשה בישראל.

בקשה לביטול עיצוב רשום

בקשה לביטול עיצוב רשום תוגש  לרשם הפטנטים רק בטענה שהעיצוב אינו כשר להיות מוגן כעיצוב רשום, או לחילופין, שהבקשה לרישום לא הוגשה על ידי בעל העיצוב.

הפרת זכויותיו של בעל העיצוב

במקרה של הפרת הזכויות של בעל העיצוב, ניתן להגיש תביעה בעילת הפרת עיצוב רשום, ולדרוש פיצויים מהמפר בהתאם. כמו כן ניתן להגיש במצורף לתביעה גם בקשה לצו מניעה כנגד הפרה המורה לו לחדול ולהימנע משימוש מסחרי בעיצוב הרשום.

הנתבע עשוי להגיש מנגד בקשה לביטול הרישום על העיצוב, ולבקש לדון בכשרותו של הרישום בפני רשם הפטנטים.

מקורות:

גרשוני ושות', משרד עו"ד. עיצוב רשום.

רשות הפטנטים. אודות מחלקת עיצובים.

Gov.il אתר השירותים והמידע הממשלתי מדגמים – בקשה לרישום מדגם (עיצוב).

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

רישום סימן מסחר

המרכז לייעוץ עסקי

המרכז לייעוץ עסקי מתמחה במתן מידע בתחום ייעוץ עסקי, כל מה שרציתם לדעת על ייעוץ עסקי במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

ייעוץ עסקי בחריש

ייעוץ עסקי הוא שירות לעסקים שניתן על ידי יועץ עסקי. במסגרת ייעוץ עסקי ניתן לקבל ליווי אסטרטגי לטווח ארוך או ליווי ממוקד שכולל פתרון בעיות

לקריאת המאמר »

ייעוץ עסקי בקריות

ייעוץ עסקי הוא שירות לעסקים שניתן על ידי יועץ עסקי. במסגרת ייעוץ עסקי ניתן לקבל ליווי אסטרטגי לטווח ארוך או ליווי ממוקד שכולל פתרון בעיות

לקריאת המאמר »

ייעוץ עסקי בגדרה

ייעוץ עסקי הוא שירות לעסקים שניתן על ידי יועץ עסקי. במסגרת ייעוץ עסקי ניתן לקבל ליווי אסטרטגי לטווח ארוך או ליווי ממוקד שכולל פתרון בעיות

לקריאת המאמר »
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן