בניית תוכנית עסקית

בחירת יועץ עסקי זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לייעוץ עסקי!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

המרכז לייעוץ עסקי

בניית תוכנית עסקיתבניית תוכנית עסקית היא שם כולל למספר תוכניות עסקיות עליהן נרחיב בהמשך. התוכנית העסקית היא השלב הראשון בתהליך צמיחת העסק – גם כאשר מדובר על עסק במשבר וגם כאשר מדובר על עסק בתחילת דרכו. התוכנית העסקית נכתבת רק לאחר שמלווה עסקי בחן את העסק על כל גורמיו, ראה את הדוחות הפיננסיים, ביצע התאמת ציפיות עם בעל העסק ושניהם נמצאו נכונים לתחילת העבודה.

 

מהם הסוגים השונים של תוכניות עסקיות?

 • תוכנית עסקית להקמת סטארט-אפ – תוכנית עסקית להקמת סטארט-אפ היא תוכנית עסקית מורכבת. מדובר על עסק שנמצא בסיכון גבוה והמטרה של התוכנית העסקית היא להסיר כל אי וודאות (עד כמה שאפשר). בתהליך זה נעשה מחקר וניתוח מידע בנוגע לגיוס כספים, החזרת השקעות, קצב צמיחה, הכנסות עתידיות, מכירות וכמובן יש לקחת בחשבון הוצאות תרגום עבור העסק (אם נדרש). התוכנית העסקית כוללת חזון עסקי והגשמת מטרות עסקיות.
 • תוכנית עסקית להקמת עסק – חושבים להקים עסק חדש? הדרך הטובה ביותר להקמת עסק חדש היא על בסיס תוכנית עסקית. למעשה, מדובר על התוכנית השכיחה ביותר. התוכנית מתאימה למי שעדיין לא פתח את העסק ובחר במלווה עסקי עוד לפני שהחל בהקמה. התוכנית כולל ניתוח שוק, ניתוח קהל יעד, מתחרים, תחרותיות, אזור ופוטנציאל הכנסות. 
 • תוכנית עסקית לגיוס הון – תוכנית עסקית לגיוס הון היא למעשה האסמכתא שאתם צריכים כדי לגשת ולבקש מאנשים כספים – כדי שישקיעו בכם. התוכנית העסקית צריכה לשדר את הפוטנציאל העצום שיש בעסק שלכם והיא מיועדת למשקיע או לבנק ולאו דווקא לבעל המיזם עצמו. התוכנית נותנת דגש על כל הנתונים העסקיים, על צמיחת העסק ולמעשה מידע היקפי לגבי התפתחות העסק בצורה בה יוכל המשקיע לראות שאכן משתלם לו להשקיע בכם.
 • תוכנית עסקית לאפליקציה – תוכנית עסקית לאפליקציה מיועדת ליזמים צעירים שרוצים להתפתח בתחום. גם כאן בדומה לתוכנית גיוס הון, התוכנית העסקית יכולה להתאים למי שרוצה השקעה חיצונית. בעזרת תוכנית עסקית נוכל לגבש מודל עסקי ברור המתבסס על שיווק נכון, השקעות, קידום האפליקציה, עריכת סקרים ובדיקה האם קיים בכלל קהל יעד לתחום.
 • תוכנית עסקית לעסק קיים – בניית תוכנית עסקית לעסק קיים כוללת בתוכה צמיחה עסקית, בחינת היתכנות של הפרויקט, בחינת פוטנציאל עסקי ולבדוק שיפור וייעול עסקי. התוכנית כוללת גם מחשבה על ההשקעה בהרחבת העסק ומהי דורשת מכם במצב הכלכלי הנתון. תוכנית זו יכולה גם להיות תוכנית הבראה לעסק מפסיד. 

פעמים רבות אנחנו צריכים לעשות "Refresh" לעסק, במיוחד לאחר תקופת הקורונה נוכחנו לראות את זה. בתהליך זה נרצה לחזור אחורה ולבדוק איפה אנחנו רווחיים ואיפה אנחנו פחות רווחיים ולמה. לאחר מכן, נרצה להסתכל קדימה ולראות איך אנחנו מצמצמים הפסדים, גם אם זה כולל פיטוריי עובדים. התוכנית כוללת ראייה רב שנתית, חלוקת תפקידים, ניתוח מצב פיננסי, ניתוח מעמיק של התוכנית, יישום ומטרות ריאליות ואסטרטגיות.

למה בניית תוכנית עסקית חשובה?

בניית תוכנית עסקית צריכה בעניינו להתבצע מדי שנה בעסק. הסיבה לכך היא שאנחנו בכל שנה יכולים לראות איפה היו כשלים בתוכנית העסקית ובכך לקבל ראייה מרחבית לגבי העסק ולדעת איך לשנות השנה את התוצאות של השנה הקודמת. בניית תוכנית עסקית לא מתאימה לעסקים מפסידים או עסקים בצמיחה בלבד, אלא כל עסק רווחי ככל שיהיה צריך תוכנית עסקית אשר תתרום לו לצמיחה ולשמירה על המעמד הנוכחי שלו.

כיום יש בירוקרטיה רבה, החל מתשלומי מיסים, חובות למדינה והטבות רבות אליהן אתם זכאים ולא מודעים לכך. מלווה עסקי מגיע כדי לערוך סדר בעסק ולתת לכם את הכלים הניהוליים שיכולים לסייע לכם להתמודד עם כל הבירוקרטיה באופן עצמאי. 

 

מה כוללת בנייה תוכנית עסקית?

בניית תוכנית עסקית כוללת מספר רב של שלבים: תמצית מנהלים, גיבוש חזון, מטרות, תיאור העסק, תיאור המוצר, תועלת ללקוח, קניין רוחני, ניתוח סביבתי עסקי, תיאור סביבה הגיאו-כלכלית, תיאור שוק היעד, הענף ופוטנציאל שוק, זיהוי שחקנים חדשים בתחום, אסטרטגיה עסקית, ניתוח SWOT, יתרונות תחרותיים, שלבי התקדמות, חדירה לשוק, תוכנית שיווק, מקורות מימון, מבנה הארגון, כוח אדם, תחזית פיננסית וגורמי סיכון. כל אלו הם נתונים שצריכים להיות ידועים לכם, וכמובן צריכים להיות מוגשים לכל משקיע או גוף שממנו תרצו לקחת הלוואה. 

הדגש החשוב ביותר בשבילכם בתור בעלי עסק הוא לדעת למה אתם עושים את מה שאתם עושים. נשמע מעט מצחיק, אבל כל תוכנית עסקית לא סתם כוללת את החזון העסקי שהוא לב העסק שלכם. החזון העסקי הוא הבסיס אליו נחזור בכל פעם כדי לדעת למה אנחנו עושים את מה שאנחנו עושים. כל עסק חייב חזון עסקי והחזון העסקי צריך להיות ידוע לכל – שזה למעשה הוא כלי שיווקי. 

 

אילו נתונים ניתן למצוא בתוכנית עסקית?

תוכנית עסקית טובה הינה מסמך בן עשרות עמודים – נהוג להמליץ על 25 עמודים עבור עסק קטן, ולא יותר מחמישים עמודים עבור עסק גדול כאורך אופטימאלי עבור תכנית עסקית מתומצתת, ממוקדת וכוללת.

בתכנית העסקית נמצא פרטים רבים אודות העסק המוקם, וביניהם:

 • פרטים אודות העסק ובעליו (מדובר על פרטים טכניים, כמו כתובות וכדומה)
 • תיאור העסק באופן כללי
 • פירוט והסבר מעמיק של המוצר או השירות שיינתנו
 • תיאור מצב השוק שבו יפעל העסק (פוטנציאל השוק, מגמות צפויות בשוק המסוים, חסמי כניסה שעשויים להפוך אתגר בעת חדירה לשוק, וכיוצא באלה)
 • תיאור המתחרים הקיימים בשוק (בין השאר נבחן את גודל המתחרה בשוק, הדמיון הקיים בין המוצרים או השירותים המסופקים על ידו לאלה של כותב התכנית, וכדומה)
 • תכנית שיווקית (כיצד העסק ישווק את מוצריו?)
 • תכנית תפעולית (כיצד העסק ייצר את מוצריו?)
 • מבנה הארגון המתוכנן של העסק (מי ינהל את העסק? כמה עובדים יועסקו בו בשלבי ההתפתחות השונים שלו?)

תוכנית פיננסית

תיאור הוצאות ראשוניות עבור הקמת העסק, ניהול תזרים מזומנים הוצאות תפעוליות בשלבים השונים של חיי העסק, מקורות מימון עבור הוצאות אלה, תחזית רווחים או מכירות ותחזית בנוגע לדוח רווח והפסד של העסק החדש ברזולוציה של עד חמש שנים קדימה.

עוד נהוג לציין בחלק הפיננסי של כתיבת התכנית העסקית, בתוך כמה זמן צפוי העסק להחזיר את ההשקעה על הקמתו ולהפוך רווחי.

תקציר המנהלים של התכנית העסקית

תקציר מנהלים הינו חלק בן 2-3 עמודים בתחילת התכנית, אשר מאפשר הצגה תכליתית של עיקרי התכנית, באופן ממוקד וברור. על פי רוב, נכתב חלק זה של התכנית לאחר ששאר חלקיה כבר כתובים לשביעות רצונו של מכין התוכנית.

טיפים לכתיבת תכנית עסקית מוצלחת

אם התכנית העסקית שלכם מיועדת עבור השגת משקיעים בעסק החדש, מומלץ מאוד להציג בבהירות את פוטנציאל העסק החדש, כפי שאתם רואים אותו. הקפידו לענות בצורה ברורה על שאלות, כמו: מדוע העסק שלכם מספק מוצר או שירות שיצליחו להתמודד עם המתחרים הקיימים כבר בשוק? כיצד העסק מסוגל להחזיר במהירות או במיטביות את ההשקעה ולייצר רווחים עבור המשקיעים? וכדומה.

בסיום כתיבת התכנית, הקפידו לוודא שההצגה השיווקית של מצב השוק אינה פוגעת בתחושת המהימנות שנוצרת אצל הקורא. הקפידו על תקציר מנהלים בהיר ואיכותי. תקציר המנהלים של התכנית העסקית שלכם ייקרא פעמים רבות. חשוב שתוודאו כי תקציר המנהלים משדר את המסר שאליו כיוונתם, מוסר נתונים מדויקים וברורים, ובעל שורה תחתונה מובנת. אפשרו לאנשים מקצועיים ורבים לקרוא את תכנית המנהלים. זהו טיפ חשוב שיאפשר לכם לכוונן ולשפר את התכנית העסקים שלכם. במידה והתעמקות בפרטים כלכליים ושיווקיים אלה אינה מתאימה לכם, תוכלו להשיג כותב מקצועי של תכניות עסקיות, שייצור עבורכם מסמך מדויק, שיווקי, קריא ומרשים, אשר ילווה את העסק לאורך שנותיו הראשונות ויסייע בהקמתו וקידומו.

כמה עולה בניית תוכנית עסקית?

כמה עולה לבנות תוכנית עסקית? המחיר אותו משלם הלקוח על בניית תוכנית עסקית משתנה בהתאם לגודל העסק ובהתאם למטרה שלכם. לעיתים בניית תוכנית עסקית תכלול גם ליווי צמוד של מלווה למשך כמה חודשים, לעיתים מדובר על עבודה נקודתית או בניית תוכנית עסקית בלבד. 

 

בניית תוכנית עסקית לעסק קטן 2,500-5,500 ש"ח המחיר בהתאם למורכבות בניית התוכנית, מצבו הנוכחי של העסק, המטרה של התוכנית (גיוס הון, צמיחה, עסק בהקמה וכו')
בניית תוכנית עסקית לעסק בינוני 5,500-10,000 ש"ח המחיר כולל בניית תוכנית עסקית לכל אחד מהגורמים שציינו לעיל. המחיר אינו כולל ליווי ברוב המקרים. 
בניית תוכנית עסקית לעסק גדול 10,000-20,000 ש"ח תוכנית עסקית לעסקים גדולים מורכבת וכוללת ירידה לפרטים קטנים כמו שכר עובדים, דוח הכנסות והוצאות, מינופים ועוד. לרוב המחיר של בניית תוכנית עסקית לעסק גדול תהיה לפי שעה ולא לפי פרויקט בשונה לעסקים קטנים ובינוניים.

 

 

תוכנית עסקית הינה מסמך עבודה ארוך ומפורט, המכיל נתונים וחישובים שונים ובוחן את סיכויי ההצלחה של עסק חדש בשלבים המוקדמים של הקמתו.

פעמים רבות נכתבת תוכנית עסקית על מנת לגייס משקיעים, משקיעים מנוסים לעולם לא ישקיעו בעסק אשר עבורו לא נערכה תכנית עסקית. עם זאת, מומלץ בחום לכתוב תכנית עסקית לפני הקמת כל מיזם כלכלי עסקי. זאת מכיוון שכתיבת תוכנית עסקית הינה תהליך התכוננות חשוב ומועיל, המסייע בהיכרות עם השוק, הפוטנציאל, העלויות, והרווחים האפשריים בהקמת עסק.

פעמים רבות מסייע התהליך להגדיר את העסק בחדות ואף עשוי לשנות תובנות על בסיסן מתפתח העסק החדש. במאמר זה – הרחבה ופירוט אודות כתיבת תכנית עסקית.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

רישום סימן מסחר

המרכז לייעוץ עסקי

המרכז לייעוץ עסקי מתמחה במתן מידע בתחום ייעוץ עסקי, כל מה שרציתם לדעת על ייעוץ עסקי במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

בניית תוכנית עסקית

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

ייעוץ עסקי בחריש

ייעוץ עסקי הוא שירות לעסקים שניתן על ידי יועץ עסקי. במסגרת ייעוץ עסקי ניתן לקבל ליווי אסטרטגי לטווח ארוך או ליווי ממוקד שכולל פתרון בעיות

לקריאת המאמר »

ייעוץ עסקי בקריות

ייעוץ עסקי הוא שירות לעסקים שניתן על ידי יועץ עסקי. במסגרת ייעוץ עסקי ניתן לקבל ליווי אסטרטגי לטווח ארוך או ליווי ממוקד שכולל פתרון בעיות

לקריאת המאמר »

ייעוץ עסקי בגדרה

ייעוץ עסקי הוא שירות לעסקים שניתן על ידי יועץ עסקי. במסגרת ייעוץ עסקי ניתן לקבל ליווי אסטרטגי לטווח ארוך או ליווי ממוקד שכולל פתרון בעיות

לקריאת המאמר »
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן